Urzędy Miejskie

Współpracujemy z urzędami miast i gmin w całej Polsce. Pomagamy w tworzeniu optymalnej przestrzeni zabaw w przestrzeni publicznej. Mamy w tym zakresie ponad 50-letnie doświadczenie, którym chętnie się dzielimy. Nasze projekty placów zabaw, siłowni plenerowych, street workout i stref seniora powstają z myślą o dostępności dla wszystkich i integracji. Oferujemy rozwiązania, które poprawiają jakość życia mieszkańców, promują aktywność fizyczną i integrują społeczność lokalną. Nasze realizacje to inwestycja w przyszłość, dzięki tworzeniu bezpiecznych i atrakcyjnych miejsc spotkań dla rodzin z dziećmi. Jako certyfikowany i wiarygodny producent placów zabaw należymy do grona liderów w branży, co jest szczególnie ważne w przypadku wydatkowania środków publicznych.

Liczba zrealizowanych inwestycji
dla Urzędów miejskich w 2024 r.

65

Jakie są  wytyczne dotyczące planowania i budowy placów zabaw w przestrzeni publicznej?

Plac zabaw powinien być zgodny z normą EN1176 w zakresie zastosowanych urządzeń i EN1177 w zakresie nawierzchni bezpiecznych. W prawie polskim dodatkowo należy stosować się do wytycznych wynikających z prawa budowlanego szczególnie w zakresie : odległości od budynków przeznaczonych na pobyt ludzi, miejsc gromadzenia odpadów, parkingów, czy ulic. W rozporządzeniach jest też mowa o odpowiednim nasłonecznieniu, dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, czy wielkości placów względem liczby mieszkańców nowo powstającego osiedla.

Jak można zaangażować społeczność lokalną w proces projektowania placu zabaw?

Zaangażowanie lokalnej społeczności w proces projektowania placu zabaw jest kluczowe dla stworzenia przestrzeni, która będzie odpowiadać na potrzeby i preferencje jej użytkowników. Oto kilka sposobów na włączenie mieszkańców w ten proces:

Spotkanie z mieszkańcami (aktywność na zebraniach wspólnot, czy spółdzielni)

Przeprowadzenie ankiety.

Warto zapytać też samych dzieci o to, jaki jest ich idealny plac zabaw (np. w formie wywiadów, lub warsztatów plastycznych, na których dzieci są poproszone o narysowanie wymarzonego placu zabaw).

Aktywność w zakresie zgłaszania wymarzonych projektów do budżetów obywatelskich

Czy plac zabaw można zgłosić do budżetu obywatelskiego? Jakie wsparcie w tym zakresie można uzyskać?

Place zabaw mogą być znakomitym projektem w ramach budżetu obywatelskiego! Projekty budowy lub renowacji placów zabaw często pojawiają się w tego typu inicjatywach, ponieważ odpowiadają one na lokalne potrzeby i przyczyniają się do poprawy jakości życia w danej społeczności.
Wsparcie jakie można otrzymać od Lars Laj to: pomoc w doborze urządzeń, wyceny, karty techniczne urządzeń, bezpłatne poglądowe prezentacje zagospodarowania, w tym prezentacje 3D, które z pewnością zachęcą do głosowania! Na każdym etapie gwarantujemy fachowe doradztwo doświadczonych koordynatorów.

Jak dostosować plac zabaw dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Dostosowanie placu zabaw dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest kluczowe, aby zapewnić wszystkim dzieciom możliwość zabawy i integracji. Projektując taki plac, należy wziąć pod uwagę szereg czynników, które wpływają na zwiększenie dostępności i bezpieczeństwa dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W ofercie Lars Laj znajdują się urządzenia dedykowane dla osób z niepełnosprawnościami, które można poznać tutaj! Należy koniecznie wziąć pod uwagę nawierzchnię. Na przykład nawierzchnia sypka utrudni poruszanie osobom na wózku inwalidzkim, lub o kulach, dlatego nie polecamy stosowania jej na integracyjnym placu zabaw. Na takim placu warto zaplanować utwardzone ciągi komunikacyjne, które ułatwią poruszanie się po terenie. Tam gdzie musi być zastosowana nawierzchni bezpieczna bardzo dobrze sprawdzają się np. płytki gumowe, które działają antypoślizgowo i stanowią stabilną, równą nawierzchnię

Jakie środki należy podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników placu zabaw?

Zapewnienie bezpieczeństwa na placu zabaw wymaga kompleksowego podejścia, które obejmuje projektowanie, montaż, utrzymanie oraz edukację użytkowników.

Zgodność z normami PN-EN 1176 i PN-EN 1177: Projekt i wszystkie urządzenia zabawowe powinny spełniać aktualne normy bezpieczeństwa.

Bezpieczne nawierzchnie: Użycie amortyzujących nawierzchni, takich jak na przykład guma, kora, piasek, czy płytki gumowe, które zmniejszają ryzyko urazów w razie upadku.

Jakie są wytyczne dotyczące utrzymania i konserwacji placu zabaw po jego oddaniu do użytku?

Plan utrzymania i konserwacji placu zabaw, po jego oddaniu do użytku, jest kluczowy dla zapewnienia długotrwałego bezpieczeństwa, użyteczności i atrakcyjności. Roczny przegląd generalny jest obowiązkowy i wynika z normy PN-EN 1176. Planując budżet, należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć środki finansowe na ten cel.
Plan utrzymania i konserwacji placu zabaw powinien zawierać:

Inspekcje dzienne/rutynowe: Codzienne lub cotygodniowe sprawdzenie ogólnego stanu placu, bezpieczeństwa urządzeń i czystości. Usuwanie śmieci, sprawdzenie obecności niebezpiecznych przedmiotów, takich jak szkło czy ostre kamienie.

Inspekcje operacyjne: Miesięczne lub kwartalne dokładne przeglądy, skupiające się na zużyciu urządzeń, stabilności, a także potencjalnych uszkodzeniach, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo.

Roczne inspekcje główne: Przeprowadzane przez specjalistów w celu dokładnej oceny stanu technicznego placu zabaw, w tym zgodności z aktualnymi normami bezpieczeństwa.

Które urządzenia powinny znaleźć się na placu zabaw ?

Urządzenia powinny być dobrane tak, aby posiadały zróżnicowane funkcje zabawowe, co zapewnia stymulację rozwojową, fizyczną i społeczną dla dzieci w różnym wieku. Oto lista popularnych urządzeń, które najczęściej bierzemy pod uwagę przy projektowaniu placu zabaw:

Huśtawki wahadłowe

Piaskownice

Zjeżdżalnie

Karuzele

Bujaki

Czy na placu zabaw musi być tablica regulaminowa?

Tak, tablica z regulaminem jest ważnym elementem każdego placu zabaw.Jest obowiązkowa i musi zawierać takie dane jak: dane zarządcy, adres placu zabaw, numery alarmowe oraz podstawowe zasady obowiązujące na placu zabaw.

KONTAKT

Zapraszamy do kontaktu.
Sprawdź, co możemy
dla Ciebie zrobić.

Lars Laj Polska sp. z o.o.
ul. Migdałowa 11
72-003 Dobra
Dział sprzedaży
tel. 91 311 37 67
tel. 91 432 86 80
Dziękujemy za przesłanie wiadomości! Wkrótce się z Państwem skontaktujemy.
Coś poszło nie tak, spróbuj jeszcze raz.